Kulturalnie w Gorlicach

Standard

Gorlice są pięknym miastem położonym na terenie północnej granicy Beskidu Niskiego. To właśnie tam odbywają się cykliczne wydarzenia, które są istotne nie tylko dla tutejszych mieszkańców. Co roku w Gorlicach odbywa się tak zwany Mistrzowski Kurs Muzyczny ,,Camerata”. Wykładowcami są głównie członkowie Kwartetu Camerata. Kursy przeznaczone są dla młodych muzyków: skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i zespołów kameralnych.

Na wiosnę co roku zobaczyć można również Międzynarodowy Memoriał imienia Stanisława Elmera. Jest to turniej piłki siatkowej dziewcząt w różnorodnych kategoriach wiekowych. Z początkiem maja Gorlice świętują ,,Obchody rocznicy Bitwy pod Gorlicami”. Bitwa miała miejsce 2 maja 1915 roku, zwana również ,,małym Verdun” i uznana została za największą na froncie wschodnim.

Kolejnym dość ciekawym wydarzeniem jest ,,Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami”. Jest to święto poezji i muzyki. Są również eliminacje do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Najważniejszym dla  miasta wydarzeniem są ,,Dni Gorlic”, urodziny miasta. Odbywają się wtedy koncerty zespołów wokalno-instrumentalnych, jak i również wykonawców indywidualnych, występy zespołów tanecznych, parady, turnieje, pokazy, widowiska, konkursy, kiermasze i wystawy. Ilość wydarzeń jest prawie tak samo duża jak ta w Jastarni nad morzem [dostępny wpis pod hasłem: Jastarnia wydarzenia], co jest zdecydowanym plusem jeśli chodzi o walor turystyczny.

Warto zdecydować się na noclegi w tym mieście. Baza wypoczynkowa jest rozbudowana [dostępna pod hasłem: Gorlice noclegi]. Dużym zainteresowaniem cieszy się również impreza,,Weekend i Bieg Naftowy”. Podczas weekendu na ulicach rywalizują biegacze oraz rolkarze z całej Polski. Kolejnym dużym wydarzeniem jest ,,Wyścig Górski Magura Małastowska” [dostępna pod hasłem: Wyścig Górski]. Są też dwie rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Znaną oraz cenioną imprezą wśród sportowców jest tak zwany ,,Gorlicki Bieg Sylwestrowy”. Startuje w nim ponad 500 zawodników oraz zawodniczek z Polski i zagranicy, którzy rywalizują na pięciu oraz dziesięciu kilometrach. Jest wiele zróżnicowanych imprez, festiwali, które mają jednocześnie znaczenie na owej ziemi gorlickiej. Przy tak ogromnych wydarzeniach dobrze jest również korzystać ze stałych oraz znanych noclegów. Popularnym miejscem jest ,,Mały Domek”. Położony jest on z dala od centrum na wzgórzu. Jest ogrodzony oraz posiada dużą przestrzeń na zabawy dla naszych dzieci.

7 thoughts on “Kulturalnie w Gorlicach

  1. zakręcona ekipa

    My ze znajomymi wzięliśmy udział w Gorlickim Biegu Sylwestrowym – fantastyczna zabawa i mnóstwo radości z przebiegnięcia wspólnie kilku kilometrów

  2. maliszewscy

    @zakręcona ekipa my też braliśmy udział w Gorlickim Biegu Sylwestrowym i mamy wspaniałe wspomnienia z tego eventu

  3. misia

    @Matusiek wystarczy kliknąć w link podany w artykule. Możliwości noclegowych jest tam wiele, musisz dobrać miejsce pod swoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>