Podróż do mitycznej wsi Wiżajny

Standard

Wakacje w Trójmieście [aktywne na Blogu] były dla nas wielką przygodą i dobrze spędzonym czasem. Kolejna miejscowość, do której postanowiliśmy się wybrać jest zlokalizowana w północno-zachodniej części naszego kraju.

Wiżajny to wieś o bardzo bogatej historii, która potrafi wprawić w zdumienie turystów. Znajduje się na obszarze Pojezierza Wschodniosuwalskiego pomiędzy jeziorami Wistuć i Wiżajny, które słyną z bogactwa rozmaitych gatunków ryb. Pod względem administracyjnym osada leży w województwie podlaskim, podlega pod powiat suwalski i jest stolicą Gminy Wiżajny. Jest to najwyżej położona wioska na Suwalszczyźnie, wznosi się na wysokości 243 m n.p.m. O tym regionie mówi się, że są to „Bieszczady Północy”. Do wsi przylgnęła też etykieta z określeniem „polski biegun zimna”: chodzi tutaj o powszechne uważanie, że zimą mrozy osiągają temperatury -40 stopni, co w rzeczywistości miało miejsce podczas zimy stulecia w latach 70. XX wieku. Tutejsza baza noclegowa [aktywna na Meteorze] to szansa na to, by wypocząć z dala od cywilizacji.

Teren obecnej osady był zamieszkiwany już jedenaście tysięcy lat temu. Największym jednak zainteresowaniem cieszą się legendarni Jaćwingowie [więcej na Stronie], którzy przybyli na te tereny w II wieku p.n.e. Był to lud bałtycki, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami, cechujący się ogromną walecznością oraz poglądem, że podczas walki zbiera się chwałę nie dla siebie, ale dla młodszych pokoleń. W II wieku n.e. Jaćwingowie zajęli się handlem, przez Jaćwież przebiegał szlak handlowy łączący Imperium Romanum z Sambią. Bursztynowy Szlak miał ogromny wpływ na bogacenie się Jaćwingów, z tego okresu pochodzą groby książęce, w których znaleziono liczną srebrną biżuterię oraz majestatyczną broń. Okolice wsi Wiżajny wciąż są jedną wielką enigmą dla archeologów i pasjonatów tego ludu, można przypuszczać, że wiele skarbów nadal skrywa ziemia, a każdy pagórek czy wzgórze może być siedliskiem sensacyjnego historycznego odkrycia.

W XV wieku król Władysław Jagiełło polował w okolicznych borach na tura. W karczmie poczęstowano go daniem z raków, a rak po litewsku oznacza vežys i najprawdopodobniej od tego słowa pochodzi nazwa Wiżajny. W XVII wieku Wiżajny otrzymały prawa miejskie. Prawa te były dwukrotnie potwierdzane przez królów. Miasto bardzo szybko się rozwijało, ale potop szwedzki całkowicie je zniszczył. Ludność wybiła epidemia cholery. Król Jan III Sobieski by ratować miasto ufundował szkołę, szpital oraz kościół. W XIX wieku Wiżajny utraciły prawa miejskie. Do chwili obecnej są wsią i możliwością niesamowitej podróż do mitycznej Jaćwieży.

4 thoughts on “Podróż do mitycznej wsi Wiżajny

  1. Jan Michał K.

    Pojezierze Wschodniosuwalskie to region mi nieznany, ale jako że lubię jeziora to chętnie wybiorę się na nocleg do Wiżajn i poznam bliżej to miejsce

  2. rania

    Studenci architektury dzięki za notatkę o Wiżajnach, bo wybieraliśmy się tam ze znajomymi na nocleg i bardzo nam się przydały wasze spostrzeżenia

  3. Domii17

    My niebawem jedziemy pod namiot do Wiżajn i szukamy ciekawych rzeczy, które warto zwiedzić. Ten blog jest super i z pewnością jeszcze nie raz tu zajrzę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>