Tajemnice zamku w Rytrze

Standard

Rytro to niewielka górska miejscowość, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Zawdzięcza się to nie tylko wielu szlakom turystycznym, ale i różnym ciekawym zabytkom w okolicy.

Jednym z nich jest zamek w Rytrze, który ma niezwykle bogatą historię i wiąże się z nim bardzo dużo ciekawych legend. Zamek ten wybudowano w średniowieczu na wzgórzu nieopodal Rytra. Co ciekawe, na początku była to budowla drewniana i pełniła rolę strażnicy. Uważa się, że najstarszą murowaną częścią jest XIII-wieczna wieża. Nie wiadomo jednak kto wybudował ten zamek. Mówi się, że mogli to być nawet rycerze o dość wątpliwej reputacji… Faktem zaś jest to, że w XIV wieku należał on do Władysława Łokietka, a później był rezydencją starostów sądeckich. W XVI wieku budowla uległa znacznemu zniszczeniu, a sto lat później ucierpiała podczas potopu szwedzkiego i nie zostało z niej już prawie nic. W drugiej połowie XX wieku rozpoczęto prace archeologiczne oraz konserwatorskie, a obecnie co roku zabezpiecza się mury zamkowe i planowana jest rekonstrukcja tego wyjątkowego zabytku oraz utworzenie wystawy muzealnej.

Obecnie zamek jest jeszcze ruiną, ale turyści mogą go zwiedzać. Naprawdę warto się tam wybrać, ponieważ to niezwykle ciekawe oraz piękne miejsce. Już samo umiejscowienie na wzgórzu, czyni zamek atrakcyjnym, gdyż można stamtąd podziwiać niezwykle urokliwe krajobrazy. Poza tym zachowały się fragmenty murów oraz 8-metrowa wieża, którą zbudowano z piaskowca. Co ciekawe, zamek w Rytrze jest bardzo popularny, o czym świadczy jego obecność m.in. w literaturze. Najsłynniejszymi dziełami, w których pojawia się motyw tego zamku, są: „Rogaś z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej oraz „Na ryterskim zamku” Jana Czecha. Turystów z pewnością zainteresują liczne legendy związane z tym zamkiem. Jedna z nich mówi o wielkim skarbie, który ukryto w podziemiach. Niestety, pilnuje go pies, który wygląda jak kogut. Słynna jest też opowieść o zjawie rycerza, która błąka się po ruinach i odstrasza gości oraz legenda o zasypanym górniku.

W pobliżu zamku funkcjonuje doskonała baza noclegowa, gdyż Rytro oferuje noclegi w okolicy najciekawszych zabytków. Warto zatrzymać się tu z całą rodziną i poznać tajemnice tego wyjątkowego zamku. Kto wie, może uda się spotkać jakąś zjawę lub znaleźć skarb?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>