Ustrzyki Dolne w zimowej aurze

Standard

Ustrzyki Dolne są najczęściej wybieranym miejscem jako baza wypadowa w dalsze części Bieszczad. Leżą one w południowo–wschodniej części polskich Karpat w województwie podkarpackim. Są najdalej wysuniętym ośrodkiem miejskim w Polsce. Centrum miasta to rynek i deptak, na którym dawniej znajdował się plac targowy. Obok niego mieści się słynne Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zebrano w nim wiele eksponatów przybliżających nam historię Bieszczad tych dawnych jak i dzisiejszych. Największą uwagę przyciągają jednak eksponaty w postaci zwierząt, żyjących w okolicznych lasach np: niedźwiedzie czy wilki. Są to prawdziwe skóry i futra zwierząt, wypchane i łudząco podobne do żywych.

Wart obejrzenia jest piękny Kościół p. w. Matki Boskiej Królowej Polski z ikoną przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem. Muzeum Młynarstwa i wsi również przyciąga wielu zwiedzających. Dla wszystkich tych, którzy od zwiedzania zabytków wolą piesze wycieczki przygotowanych zostało wiele szlaków turystycznych. Z Ustrzyk wychodzi trasa prowadząca przez Równię i Teleśnicę Oszwarową do Polany. Cały teren miasteczka posiada idealne warunki do różnorodnej formy aktywności. Zimą przyjeżdżają tutaj amatorzy białego szaleństwa. Infrastruktura narciarska jest w tym rejonie najlepiej rozwinięta spośród wszystkich obiektów w całym województwie. Dzięki śródgórskiemu położeniu i specyficznemu klimatowi opady śniegu są tu bardzo obfite, a pokrywa śnieżna utrzymuje się stosunkowo długo bo czasami aż do kwietnia. Na zboczach okolicznych gór działa wiele wyciągów, jest wiele tras zjazdowych i biegowych. Co roku organizowane są zawody ogólnopolskie w biegach na nartach czy w zjazdach. Istnieję tu też narciarska szkoła podstawowa i gimnazjum, gdzie uczniowie trenujący tą dziedzinę sportu zdobywają liczne nagrody w konkursach wojewódzkich czy na szczeblu krajowym.

Stacja Gromadzyń i Laworta znajdująca się na terenie gminy to bardzo dobrze znane obiekty dla wszystkich amatorów białego szaleństwa. Spotkamy tu także trasy spacerowe, ścieżki rowerowe a nawet szlaki konne. Hodowla koni huculskich w całych Bieszczadach jest dość popularna, ponieważ są to konie łagodne i odporne na warunki klimatyczne tutaj panujące. W mieście i w okolicy na turystów czeka wiele miejsc noclegowych takich jak hotele, klimatyczne kwatery prywatne, domki letniskowe, schroniska i chyba obecnie najbardziej popularne wśród przyjezdnych gospodarstwa agroturystyczne (Ustrzyki – wszystkie noclegi – ). Niektóre z nich oferują pełne wyżywienie przygotowane przez gospodarzy z ekologicznych produktów, hodowanych na swoich działkach. Wspaniały, świeżo pieczony chleb, domowy ser owczy lub kozi to są smaki, za którymi tęsknimy do następnego przyjazdu.

Wycieczka do Ustrzyk Dolnych to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu zarówno w samym mieście jak i w okolicy. Ludzie są tu bardzo mile nastawieni, a w centrum miasta znajduję się Biuro Informacji Turystycznej, gdzie pracownicy chętnie wskażą nam najciekawsze punkty, które koniecznie trzeba obejrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>