W latarni na wzgórzu w Rowach

Standard

W okolicach Rowów znajduje się latarnia morska. Jest ona dosyć specyficzna z tego względu, że nie znajduje się tak jak inne tego typu budowle, przy brzegu morza lub w pobliżu portów. Latarnia morska "Czołpino" wybudowana została w odległości około kilometra od morza oraz mieszkań.

Latarnię zbudowano na szczycie wysokiego wzgórza (wzgórze to jest jedną z wydm nazywanych "Barankami") mierzącego około 25 m. Wzgórze to znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym [tu: wikipedia.org/slowinski,park,narodowy,Opl], między Łebą a Rowami. Dostać się do latarni można podążając wzdłuż szlaku wiodącego przez las. Długość szlaku to około 0,5 km – ostatni jego odcinek pnie się stromo w górę. Światło z latarni, którego zadaniem jest kierować statki do portu, ma zasięg ponad 70 m. Latarnia działa już od drugiej połowy XIX stulecia. Kiedy wejdziemy na jej szczyt, naszym oczom ukaże się zapierający dech w piersiach widok na Morze Bałtyckie oraz na otaczające latarnię wydmy. Ciekawostką jest to, że latarnia do zwiedzania przez turystów została udostępniona dopiero pod koniec XX wieku. Było to spowodowane tym, że wcześniej w niedużej odległości od latarni znajdowała się jednostka wojskowa – była to Rakietowa Jednostka Wojskowa, która była ściśle tajna. Przy okazji zwiedzania latarni morskiej "Czołpino", warto udać się do pobliskich Kluk, gdzie znajduje się skansen, w którym zobaczyć można, jak dawniej żyli mieszkańcy wsi w obecnym Słowińskim Parku Narodowym.

Jeżeli myślimy o wybraniu się na zwiedzanie Rowów czy ich okolic – na przykład żeby zobaczyć latarnię morską "Czołpino" – warto wcześniej pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu [tu: meteor-turystyka.pl]  dla siebie, tym bardziej, jeśli mamy zamiar wybrać się w okresie letnim, kiedy to okolica oblegana jest przez turystów z całej Polski. Latarnia morska "Czołpino" jest jednym z wielu miejsc, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w Rowach. Kolejnymi mogą być na przykład wydmy lub nadmorskie porty, w których cumują statki z wielu krajów nadbałtyckich.

One thought on “W latarni na wzgórzu w Rowach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>